O MNIE
Nazywam się Marta Anna Sałapata i jestem psychotraumatolożką specjalizującą się w tematyce straty i żałoby, a od 18 lat jestem nauczycielką akademicką w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jako pedagożka zajmuję się między innymi tanatopedagogiką (czyli taką, która związana jest z umieraniem i śmiercią) oraz językiem, narzędziem komunikacji społecznej. Zwracam szczególną uwagę na to, co i jak mówi się współcześnie o żałobie oraz do osoby przeżywającej stratę. Jest to bardzo istotne, gdyż język może być zarówno wspierający jak i okrutnie krzywdzący. Jestem również certyfikowaną biblioterapeutką, w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą wykorzystuję literaturę, a w szczególności baśnie i bajki terapeutyczne jako narzędzie wspierania ich w sytuacjach trudnych. Prowadzę także warsztaty dla pedagogów, nauczycieli, pracowników opieki zdrowotnej, pracowników socjalnych i innych grup zawodowych, których dotyczą zagadnienia związane z umieraniem, śmiercią i żałobą, rozwojem kompetencji do radzenia sobie oraz kompetencji zawodowych.
W towarzyszeniu osobom w żałobie kieruję się indywidualnymi potrzebami tego, kto doświadczył straty, uznając, że jest to proces, który przebiega w wyjątkowy sposób i we właściwym dla siebie czasie. Wspieram w budowaniu na nowo poczucia bezpieczeństwa i kształtowaniu korzystnych mechanizmów radzenia sobie. Pomagam w adaptacji do nowej rzeczywistości oraz nauce czułości wobec cierpienia własnego jak i czyjegoś. Jednocześnie moja praktyka w prowadzeniu grup wsparcia pokazuje, że ogromna moc terapeutyczna jest obecna we wspólnocie doświadczenia. Dlatego też oferuję zarówno możliwość spotkań indywidualnych jak i grupowych.
Z wykształcenia jestem doktorem nauk społecznych w zakresie pedagogiki (Temat rozprawy: Postawy nauczycieli edukacji wczesnej wobec śmierci – UMK w Toruniu), magistrem pedagogiki ogólnej (Akademia Pomorska w Słupsku), magistrem filologii polskiej (Akademia Pomorska w Słupsku). Ukończyłam również Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej w Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (Warszawa) a także studia podyplomowe: Zintegrowana Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna (Akademia Pomorska w Słupsku) oraz Psychotraumatologia (WSB Gdańsk).
Ukończyłam wiele szkoleń i warsztatów, między innymi
- certyfikowane szkolenie z zakresu terapeutycznego wykorzystania genogramu w pracy terapeutycznej;
- „Żałoba w społeczności szkolnej” – poziom podstawowy i poziom zaawansowany (Fundacja Hospicyjna, Program „Tumbo pomaga”)
- kurs trenerów międzynarodowego programu „Przyjaciele Zippiego” poświęconego m.in. zagadnieniom pracy z dzieckiem po stracie
- szkolenie Jak prowadzić grupę wsparcia dla osób w żałobie? prowadzone przez Fundację „Nagle Sami”
- III-stopniowy kurs z zakresu biblioterapii, certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne.
Cały czas się rozwijam i zdobywam wiedzę uczestnicząc w konferencjach, szkoleniach i webinarach.
Jestem Członkinią Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci (Instytut Dobrej Śmierci – Instytut Dobrej Śmierci to przestrzeń dialogu i edukacji o przemijaniu, śmiertelności i sprawach ostatecznych (instytutdobrejsmierci.pl) oraz Wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego o/Słupsk.
W chwilach wolnych, pomiędzy spotkaniami z Państwem, zajęciami akademickimi, czytaniem i pisaniem książek i artykułów, pielęgnuję ogród, szydełkuję i zamykam lato w słoikach z dżemami, kompotami i sałatkami. Zajmuję się psem, dwoma kotami i żółwiem. W drodze przez życie towarzyszą mi mąż, syn i kilka wyjątkowych przyjaciółek.